“Mushka i Drogës” rrëfen për 100 fluturimet me kokainë, ‘jetën me Pablo Escobarin’, torturat në burgje dhe rrëzimin dy herë të aeroplanëve të tij

Një nga kontrabandistët më të mëdhenj të drogës i të gjitha kohërave ka treguar për jetën e tij të jashtëzakonshme – nga puna për Pablo Escobarin, te torturat e tmerrshme të cilave iu nënshtrua në një burg meksikan.

Sipas mediave të huaja, Roger Reaves bëri më shumë se 100 fluturime nga Kolumbia dhe Meksika mbi kufirin e SHBA-së për në Miami për të kontrabanduar kokainë, të cilat i dhanë atij dhjetëra miliona dollarë.

Por veprimet e “Mushkës së Drogës” patën një kosto shkatërruese – duke kaluar gjithsej 33 vjet pas hekurave në 26 burgje në të katër kontinentet.

Në një intervistë me Lex Fridman, Roger foli për punën me disa prej karteleve më të frikshëm të drogës në histori, për ata që merren me kontrabandën dhe si aeroplani i tij u rrëzua dy herë.

Roger zbuloi se si ai kreu disa misione kontrabande për Kartelin Medellin gjatë karrierës së tij dhe krijoi një lidhje me kokën e saj Pablo Escobar.

Pas përshtypjeve të para, kontrabandisti besoi që Escobar ishte një “zotëri, ashtu si unë dhe ti”.

“Zoti” i drogës pagoi që familja e tij të qëndronte në një hotel me pesë yje gjatë takimeve.

Kjo, tha Roger, ishte për “siguri” për t’u siguruar që ai nuk ishte një agjent i zbatimit të drogës.

Escobar madje hipi në motor me kontrabandistin dhe e ftoi atë dhe familjen e tij të jetonin në pronën e tij të gjerë.

Roger tha se ai kryesisht punonte nën Jorge Ochoa, një nga themeluesit e kartelit.

Ishte Ochoa, pretendon ai që ishte “truri” që qëndronte pas gjithë operacionit.

Ai pretendoi se dyshja ishin “njerëz vërtet të mirë” – por më pas gjithçka ndryshoi, përcjell Telegrafi.

Roger fillimisht besonte se Escobar ishte një “zotëri, ashtu si unë dhe ti”

“Kur dëgjova për Pablo Escobar që kishte hedhur në erë atë aeroplan dhe duke vrarë ato gra dhe fëmijë, më erdhi keq që i dhashë dorën ndonjëherë”, tha ai, duke iu referuar fluturimit kolumbian të rrëzuar në 1989.

Pablo ishte në fund të fundit “aspak një njeri i mirë”, por Roger besonte se ai mund të besonte në biznes.

Aeroplani i qëlluar

Shumica e fluturimeve të kontrabandës së Roger kaluan pa pengesa, por në raste të caktuara shkuan keq.

Ai kujtoi një ngarkesë në të cilën policia meksikane hapi zjarr në avionin e tij ndërsa ai u përpoq të fluturonte me kokainë nga Amerika Qendrore.

Policia i kishte qëlluar gomat dhe pavarësisht përpjekjes së Reaves për të lënë pistën, policia “veproi me mitralozë” dhe “rrëmbeu” aeroplanin.

Roger u qëllua tre herë nga mitralozët e policisë

“Ndërsa u tërhoqa nga toka, ata u hapën në të dy anët e mia me mitralozë dhe ata e morën atë aeroplan, dua të them që xhami i përparmë u shkatërrua”, kujton ai.

“Unë u godita tre herë, por nuk e dija që isha i goditur”, tha ai. “Bota u bë e verdhë, unë duhet të kem qenë i tronditur”.

Ai u përplas me një ujëvarë por arriti të shpëtojë nga autoritetet duke vrapuar për në një mal përpara se të hipte mbi një gomar dhe të kalonte shtatë milje me të.

Kontrabandisti thotë se më pas u fsheh në një kamion që transportonte misër, përcjell Telegrafi.

Roger pretendon se ai u qëllua gjithashtu mbi Kolumbi.

Tortura në një burg meksikan

Disa nga përvojat më të tmerrshme të Rogers në burg ishin në Meksikë, ku ai ishte nënshtruar torturave të vazhdueshme.

Ai tha që oficerët i zhytën kokën nën ujë dhe e rrahën nga fundi i këmbëve deri në majë të kokës në një përpjekje për ta bërë atë të nënshkruante një rrëfim duke e deklaruar veten një kontrabandues të drogës.

Imazhi i kokainës i kontrabanduar nga karteli Medellin

“Ata i vendosën letrat nën hundë dhe thanë: kjo do të mbarojë nëse firmosni”, kujton ai. “Nëse nënshkruani, keni gjashtë vjet”.

Një taktikë tjetër për të nxjerrë një rrëfim ishte përkulja e Roger, i zhveshur, përpara se të hidhej një piper djegës në anusin e tij.

Ata madje sollën një trup të ngrirë të varur në një grep, duke e siguruar që ai do të vritej më pas.

Ai pretendon se nuk pranoi kurrë dhe u la i lirë përfundimisht.

Jeta në burgjet amerikane

Kontrabandisti i drogës i shpëtoi për mrekulli pesë herë burgut, megjithëse jo pa një plagë me armë gjahu në shpinë dhe kujtimin e një incidenti të tmerrshëm, ku lëkura e tij u “çjerr” pasi u hodh nëpër një dritare.

Me gjithë suksesin e tij tronditës në arratisjen nga burgjet e sigurisë maksimale, ai nuk mund t’i shmangej burgimit përgjithmonë, përcjell Telegrafi.

“Burgjet e Shteteve të Bashkuara janë vende të tmerrshme, në secilin që kam shkuar”.

Roger kujtoi ndarjen etnike që mbizotëroi në burgjet amerikane dhe izolimin shoqëror që ai pësoi gjatë 33 viteve të dënimit të tij të përjetshëm.

Ai tha se i mbijetoi jetës pas hekurave duke mësuar të gatuajë, duke lexuar dy libra në javë dhe duke luajtur shah.

Të Ngjashme

Posti tjetër

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Lajme Flash

REKLAMA

Mirëseerdhët !

Logohu ne profilin tuaj.

Krijo Profil !

Ploteso Formën të Rregjistrohesh

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.